پنجره دوجداره کشویی

پنجره دوجداره کشویی ریلی

پنجره دوجداره کشویی از پرکاربردترین مدل های پنجره دوجداره می باشد که طرفداران زیادی دارد و بسیار محبوب است. از این نوع پنجره می توان در محیط‌های مختلف استفاده کرد.

پنجره‌های کشویی آلومینیومی، تا حدودی شبیه به پنجره‌های دولنگه عمل می کنند، با این تفاوت که به جای حرکت عمودی، به صورت افقی حرکت می‌کنند. بازسازی و نصب این نوع پنجره‌ها برای هر نوع ساختمانی قابل اجرا است.

بهترین گزینه برای محیط هایی که دارای کمبود فضا هستند و یا زمانی که بدلیل وجود مانع پنجره های لولایی کاربرد ندارند، پنجره های کشویی هستند. چون این پنجره ها به صورت ریلی و در جهت چپ و راست حرکت می کنند.

در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این مدل از پنجره دوجداره بیشتر آشنا شوید.

پنجره دوجداره UPVC کشویی چیست؟

یکی از قدیمی ترین و پراستفاده ترین انواع پنجره دوجداره upvc پنجره دوجداره کشویی ریلی است و از این مدل بازشو برای فضاهای کوچک استفاده می شود.

 پنجره دوجداره کشویی با یک لنگه بازشو یکی از مدل های پرکاربرد و پرفروش است.

مزیت های پنجره دوجداره ریلی باعث شده تا برای طراحان و سازندگان ساختمانی بسیار کاربردی و جذاب باشد، اما یکی از معایب آن نسبت به مدل های دیگر این است که به مراقبت، تعمیر و نگهداری بیشتری نیاز دارد.

در ساخت  پنجره دوجداره کشویی ریلی پروفیل فریم از ریل هایی تشکیل شده که لنگه بازشو با غلطک روی آن حرکت می کند.

غلطک هایی برای آسان شدن حرکت لنگه بازشو بین پروفیل فریم کشویی و پروفیل لنگه کشویی، قرار می گیرد.

پنجره دوجداره کشویی

انواع پنجره‌ دوجداره UPVC  کشویی ریلی

از نظر نحوه ی باز شدن پنجره های دوجداره به دو نوع تقسیم می شود. نوع اول پنجره کشویی یک لنگه بازشو و نوع دوم پنجره کشویی دو لنگه بازشو است. در نوع اول تنها یکی از لنگه‌های پنجره، به صورت کشویی باز می‌شود و در ونوع دوم هر دو لنگه پنجره قابلیت باز و بسته شدن را به صورت کشویی دارند.

قاب دور پنجره کشویی دوجداره نیز از دو نوع با سطح مقطع متفاوت تشکیل شده است که شامل پنجره تک ریل کشویی و پنجره دو ریل کشویی می‌باشد. سطح مقطع پروفیل پنجره، روی انتخاب فریم انتظار و مقدار طاقچه لبه پنجره تاثیر زیادی دارد.

پنجره‌های کشویی آلومینیومی دوجداره تک ریل و دوریل دارای شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند.

در این نوع پنجره‌ها یراق آلات کشویی یکسان استفاده می‌شود و هر دو نوع دارای قابلیت استفاده از شیشه‌های دو جداره، تک جداره و سه جداره هستند. هر دو نوع این پنجره‌ها پروفیل لنگه کشویی مشابهی دارند.

تفاوت‌ها در پنجره‌های کشویی یو پی وی سی تک ریل و دوریل نیز شامل این موارد است:

عایق بندی در پنجره‌های تک ریل بهتر از پنجره های کشویی دوریل است. در پنجره ‌های دو ریل قابلیت حرکت هر دو لنگه بازشو وجود دارد، اما این امکان در پنجره‌های تک ریل وجود ندارد.

قیمت پنجره کشویی تک ریل بیشتر از قیمت پنجره کشویی یو پی وی سی دوریل است. همچنین عرض سطح مقطع پنجره‌های تک ریل بزرگ‌تر از نمونه‌های دوریل می باشد.

خصوصیات پنجره دوجداره ریلی

پنجره دوجداره کشویی است یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین نوع پنجره های دوجداره است ، که با توجه به نوع بازشوی آن و عدم اشغال فضا ، بین طراحان و ساختمان سازان بسیار رایج است .

پنجره دوجداره ریلی ، که به نام پنجره کشویی هم شناخته می شود، در انواع آلومینیومی و upvc ساخته می شود، که نوع upvc  با توجه به ساختار مدرن تر ، دارای مزایای بیشتری است . ازجمله عایق بندی بسیار بهتر ، که در بحث درب و پنجره های دوجداره حائز اهمیت است .

پنجره دوجداره کشویی

مقایسه پنجره کشویی تک ریل و پنجره کشویی جفت ریل

 • وزن و شکل لنگه‌ها در هر دو مدل پنجره کشویی شبیه به هم است.
 • سطح مقطع پروفیل تک ریل کشویی بیشتر از سطح مقطع پروفیل جفت ریل است.
 • با توجه به ساختار پروفیل قاب کشویی تک ریل، وزن آن از قاب کشویی جفت ریل بیشتر بوده در نتیجه قیمت پروفیل قاب تک ریل گران تر است.
 • در پنجره‌های دو ریل قابلیت حرکت هر دو لنگه بازشو وجود دارد اما این امکان در پنجره‌های تک ریل وجود ندارد.
 • در دو پنجره با ابعاد مشابه و هم اندازه، متراژ پروفیل مصرفی در پنجره جفت ریل بیشتر از تک ریل است.
 • پنجره کشویی تک ریل به دلیل ثابت بودن یک لنگه و ساختار آن از جفت ریل عایق بندی صوتی و حرارتی بهتری دارد.

پنجره دوجداره کشویی

قیمت پنجره دوجداره UPVC کشویی ریلی

قیمت پنجره دو جداره کشویی با نوع پروفیل مصرفی، نوع شیشه‌های دوجداره و کیفیت و جنس یراق آلات به کاربرده شده در آن ارتباط مستقیم دارد.

اصلی ترین عامل در تعیین قیمت پنجره دوجداره upvc کشویی، نوع پروفیل کشویی مصرفی آن است چرا که حدود ٨٠ درصد قیمت تمام شده را پروفیل تشکیل می‌ دهد. اما در حالت کلی قیمت تمام شده یک پنجره کشویی با کیفیت، حدود ۱.۵ برابر قیمت پنجره لولایی دو جداره با همان ابعاد می‌باشد.

همان طور که گفته شد موارد مختلفی در قیمت پنجره دوجداره UPVC کشویی ریلی تاثیرگذار است و شما براساس بودجه مورد نظر خود می توانید انتخاب و خرید مناسبی داشته باشید.

اما اصلی ترین عامل تاثیرگذار در قیمت پنجره دوجداره کشویی ریلی UPVC پروفیل کشویی مصرفی است که بر مبنای وزن پروفیل می باشد. پروفیل کشویی از پروفیل های دیگر بزرگتر است که موجب افزایش قیمت 50 تا 70 خواهد شد.

همچنین قیمت انواع شیشه دوجداره و هزینه حمل و نقل و همچنین هزینه نصب پنجره دوجداره یو پی وی سی روی قیمت تمام شده پنجره دوجداره UPVC کشویی ریلی تعیین کننده است.

گاهی برای پایین آوردن قیمت پنجره دوجداره کشویی ریلی UPVC از غلطک های کشویی بی کیفیت استفاده می شود که با گذشت زمان به کارکرد پنجره آسیب می زنند. در صورتی که غلطک ها در پنجره دوجداره ریلی تمامی وزن شیشه و لنگه بازشو را روی خود دارند و باید کیفیت بالایی داشته باشند.

قیمت پروفیل کشویی و یراق کشویی نسبت به پنجره دوجداره تک حالته و دوحالته متفاوت است. البته قیمت یراق کشویی تقریبا (کمی بالاتر) هم قیمت یراق پنجره تک حالته است.

پنجره دوجداره کشویی ریلی

مزایای پنجره دوجداره کشویی

 • امکان تھویه مناسب‌تر به دلیل امکان ساخت لنگه‌ھای بازشو در ابعاد بزرگتر
 • امکان ساخت در ابعادی بزرگتر از اندازه‌های استاندارد
 • راحتی در نحوه باز و بسته شدن درب و پنجره‌ھا
 • ایجاد کمترین مزاحمت برای پرده‌ھا
 • جلوگیری از ورود گرد و غبار و عایق صوتی مناسب
 • فضای دسترسی مناسب به بیرون
 • زیبایی ظاهری

معایب پنجره دوجداره کشویی

عایق بندی حرارتی و صوتی آن نسبت به پنجره‌ھای بازشو کمتر است.

تمیز کردن آن نسبت به پنجره‌ھای بازشو سخت تر است.

طول عمر آن نسبت به پنجره‌ھای بازشو کنتر است.

قیمت آن نسبت به پنجره‌ھای بازشو بالاتر است.

پنجره دوجداره کشویی

نحوه تمیز کردن پنجره‌های کشویی

یکی از مشکلات پنجره دوجداره کشویی ، دشوار بودن و عدم امکان تمیز کردن پنجره ها از قسمت پشت لنگه ثابت در پنجره کشویی می‌باشد. پنجره های کشویی روی ریل حرکت می کنند و فاصله دو ریل بسیار اندک می‌باشد.

فاصله‌ای حدود ٢٠سانتی متری از وادار یا مولیون پنجره که امکان رسیدن دست به آن وجود ندارد و در نتیجه همیشه کثیف می ماند و جلوه ی زیبا ندارد.

البته عایق بندی پنجره دوجداره طوری است که کمتر کثیفی وارد این شیارها می شود ولی موقع باز گذاشتن پنجره ها در تابستان، کلی گرد و خاک وارد شیارهای پنجره کشویی می شود.

با توجه به اینکه دست و انگشتان را نمی توانید  وارد ریل پنجره کنید باید از یک ترفند خاص کمک بگیرید. یک اسفنج ظرفشویی را روی ریل قرار دهید. محل شیارها را با ماژیک روی اسفنج علامت بزنید. حالا با قیچی کنار محل شیارها را برش دهید. در واقع قصد داریم یک اسفنج قالبی برای ریل ها درست کنیم. در تصویر نحوه کار و محل برش ها دیده می شود. پس از انجام برش روی اسفنج، خواهید دید که حرکت اسفنج روی ریل راحت تر می شود و موقع حرکت همه کثیفی ها و سیاهی ها نیز محو خواهد شد.

کمی پودر سفید جوش شیرین را داخل شیارهای پنجره بپاشید. سپس سرکه سفید را درون بطری ریخته و آن را روی ریل ها اسپری کنید. بعد از 5 دقیقه می توانید با کمک یک مسواک، همه کثیفی ها و آلودگی ها را تمیز کنید. به این ترتیب دیگر نیازی به ساب دادن نیست و آلودگی ها به راحتی از ریل جدا می شوند.

عایق‌بندی پنجره‌ UPVC کشویی چگونه است؟

پنجره یو پی وی سی کشویی چون حالت ریلی دارند و منافذ موجود در بین غلطک‌ها و حالت های بازشوی آن‌ها بیشتر است از عایق‌بندی کمتری نسب به سایر انواع پنجره‌های دوجداره برخوردار است. اما نسبت به پنجره های قدیمی آهنی، چوبی یا آلومینیوم دارای عایق بندی بالاتری است.

اگر عایق‌بندی پنجره دوجداره برایتان مهم است و نخستین الویت را دارد، بهتر است به جای پنجره کشویی دوحالته از سایر انواع پنجره دوجداره یو پی وی سی مانند پنجره‌های دوحالته، تک حالته و یا فولکس واگنی استفاده کنید.

برای آب بندی و عایق بندی بهتر پنجره کشویی دوجداره، یک راهکار فنی و کم‌هزینه وجود دارد. شما می‌توانید برای این کار از نوارهای هوابندی و درزگیرهای مویی استفاده کنید و آن‌ها را در فاصله بین لنگه و فریم کشویی قرار دهید. این کار باعث افزایش عایق‌بندی پنجره های کشویی می‌شود.

پنجره دوجداره کشویی

ساختار پنجره کشویی

ساختار پنجره کشویی به شرح زیر است:

پروفیل مصرفی

پروفیل قاب پنجره دوجداره کشویی از ریل‌هایی تشکیل شده است که لنگه بازشوی آن با استفاده از غلطک‌هایی بر روی ریل‌ها حرکت می‌کند، این غلتک‌ها مابین پروفیل قاب کشویی و پروفیل لنگه کشویی قرار می‌گیرند که موجب آسان شدن حرکت لنگه بازشو می‌گردد.

یراق آلات پنجره های کشویی

یراق آلات در پنجره‌ھای کشویی شامل غلتک‌ھا،اسپانیولت، دستگیره ھا، نوار موئی، لاستیک‌ھای درزبندی و ریل می‌باشد.

غلطک پنجره کشویی

یکی از مهمترین قطعات مصرفی در یراق آلات پنجره کشویی غلطک‌ها هستند که در انتهای لنگه بازشو پنجره، عمود بر قاب و ریل قرار می‌گیرند و باعث سهولت در باز و بسته شدن پنجره‌ها می‌شوند. غلتک‌ھا را باید طبق نیاز و با توجه به ابعاد لنگه و وزن شیشه‌ھای آن انتخاب کرد. دو نوع غلتک برنجی و پلاستیکی در بازار موجود می‌باشد. غلتک برنجی دارای طول عمر بیشتری نسبت به غلتک پلاستیکی بوده ولی غلتک پلاستیکی حرکت نرم تر و روان تری دارد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *