پنجره دوجداره آلومینیومی

پنجره دوجداره آلومینیومی

در چند سال اخیر پنجره دوجداره آلومینیومی، توسط مهندسین صنعت درب و پنجره دوجداره طراحی شده است. این نوع از پنجره های دوجداره به دلیل طراحی خاص، علاوه بر زیبایی، سبک و بادوام می باشند.

پنجره دوجداره آلومینیومی به دلیل استفاده از قطعات و یراق آلات مخصوص نیازی به تقویت با آرماتور ندارد.

قیمت پنجره دوجداره آلومینومی به صورت متر مربع محاسبه می شود و قیمت هر متر مربع به ابعاد و طرح پنجره بستگی دارد.

پس از طراحی پنجره و انتخاب نوع پروفیل آلومینیوم مصرفی، وزن نهایی آلومینیوم بر اساس وزن هر متر طول و محاسبات مربوط به پرت شاخه ها محاسبه و مشخص می شود.

برای اینکه انتخاب آگاهانه در خرید پنجره دوجداره داشته باشید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

پنجره آلومینیومی دوجداره (Aluminuim window)

از آنجایی که سبک و دارای ظرافت بودن از ویژگی های پنجره‌ آلومینیومی است، این نوع از پنجره برای ساختمان‌های دارای نمای یکپارچه شیشه‌ ای یا پنجره‌ های بدون قاب گزینه مناسبی می باشد.

به طورکل آلومینیوم فلزی است قابل بازیافت، سبک ، بادوام ، مقاوم ، دوست دار محیط زیست و از نظر زیست محیطی سازگار با بدن انسان که به سبب ویژگی و قابلیت های خاص در زمان های طولانی مورد توجه قرار گرفته است بطوریکه هم اکنون در صنایع مختلفی همچون صنعت هواپیما سازی کابل های برق ، تولید ورق های کامپوزیت درب و پنجره دوجداره آلومینیومی ساختمان و نماهای شیشه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه سیستم های قدیمی مانند ST و کرنت که در گذشته متداول بود بدلیل نداشتنن هوابندی کامل و زیبایی از رده خارج شده و مشاوران معماران و مهندسین ساختمان جهت بهینه سازی مصرف سوخت صدا و زیبایی نما تاکید زیادی مبنی بر جایگزینی سیستم های جدید اختصاصی به جای این سیستم های قدیمی دارند.

در سیستم های قدیمی مقاطع المان های عمودی وافقی پنجره دوجداره آلومینیومی با هم متفاوت بود که در نتیجه روی زیبایی و هوابندی پنجره تاثیر بسزایی می گذاشت .

پنجره دوجداره آلومینیومی دارای دو نوع ترمال بریک و نانترمال هستند. در نوع ترمال بریک یک تیغه پلی امیدی عایق که باعث نارسایی فلز آلومینیوم می شود، بین سطح داخلی و خارجی پروفیل آلومینیومی پنجره دوخته می شود.

در حالت نانترمال این تبغه وجود ندارد و به همین دلیل این نوع پنجره دوجداره آلومینویمی عایق ۱۰۰ درصد نیست چون خود فلز آلومینیوم رسانای گرما و سرماست.

پنجره دوجداره آلومینیومی

پروفیل پنجره آلومینیومی ترمال بریک Thermal break

پروفیل‌های پنجره آلومینیومی پروفیل‌هایی هستند که از دو مقطع پروفیل آلومینیومی مجزا که به وسیله تیغه‌های پلی‌آمید به هم متصل می‌شوند، تشکیل شده‌اند.پلی‌آمید خواص مکانیکی خود را در حرارت‌های بالا و در برابر مواد شیمیایی و آب و اشعه یو وی حفظ می‌کند. بالا بودن استحکام و طول عمر بالا از دیگر مزایای تیغه‌های پلی‌آمید هستند.

تیغه پلی آمید در پروفیل پنجره آلومینیومی ترمال بریک مانع انتقال حرارت از یک سطح به سطح دیگر می‌شود. نتیجه استفاده از پروفیل پنجره آلومینیومی ترمال بریک، جلوگیری از انتقال سرما و گرما از جدار خارجی به جدار داخلی و بالعکس است.

پروفیل پنجره‌ آلومینیومی نرمال

پروفیل‌های پنجره آلومینیومی نرمال، پروفیل‌های پنجره آلومینیومی با همه ویژگی‌های ذکر شده درباره آلومینیوم است که فاقد قطعات پلی‌آمید است و در مقایسه با نوع ترمال ویژگی‌های عایق بودن را کمتر داراست. همچنین استقامت کمتری در مقایسه با پروفیل‌های پنجره آلومینیومی ترمال بریک دارند.

پنجره دوجداره آلومینیومی

 مزایای درب و پنجره دوجداره آلومینیومی

پروفیل آلومینیومی مقاوم‌ بوده و ارزان‌تر است. وزن پایینی دارد ولی استحکام بالایی دارند. در برابر نور آفتاب و شرایط جوی و محیطی مقاوم هستند. سازگار با محیط زیست هستند. تنوع در رنگ و طرح دارند و قیمت آنها مناسب است.

 • مقاومت بالا : فریم آلومینیومی مقاوم‌تر از فریم‌های ساخته شده از چوب‌های و یا آهن و یو‌پی‌وی‌سی و همچنین ارزان‌تر است. میزان انقباض و انبساط کمتری دارند.
 • سازگاری با محیط زیست : الومینیوم بیشترین سرعت بازیافت را در میان فلزها دارد.
 • سبک و بادوام : وزن این ها نسبت به پنجره های آهنی کم تر بوده ولی با این وجود از استحکام خوبی برخوردار می باشند.
 • کاهش اتلاف انرژی ساختمان : پنجره های آلومینیومی می توانند تا ۶۰ درصد عمل جذب یا دفع حرارتی را بهبود ببخشند. مصرف گاز طبیعی در سیستم های گرمایشی منزل کاهش می یابد.
 • مقاومت در برابر نور آفتاب و شرایط جوی و محیطی
 • تنوع در رنگ : دارای طیف رنگی وسیع و متنوعی هستند و با هر سلیقه‌ای جور درمی‌آیند.
 • امکان نصب سریع و آسان : با توجه به وزن کم، نصب آن ها نیز آسان می باشد.
 • امکان ایجاد طرح های دکوراتیو و متنوع : دارای انعطاف‌پذیری فراوانی هستند و می‌توان آن‌ها را برای پنجره‌هایی با ابعاد و اندازه‌های مختلف طراحی کرد.
 • تعمیر و نگهداری آسان : با توجه به ویژگی مقاومت در برابر خوردگی‌شان، نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمی بعد نصب دارند. برای پاک کردن آن می توان از یک اسفنج مرطوب استفاده کرد.
 • قیمت ارزان تر : قیمت مناسبی داشته و مقرون بصرفه هستند.

پنجره دوجداره آلومینیومی

مراحل توليد پروفیل آلومینیومی

تولید پروفیل آلومینیومی به این صورت می باشد که در ابتدا ماده اصلی پروفیل آلومینیومی که بیلت آلومینیومی بوده را در تحت فشار بسیار بالا و در حرارت شديد قرار می دهند، بعد از این مراحل پروفیل آلومینیومی را در قالب های مخصوص پروفیل حرکت می دهند.

با این روش ها که در بالا توضیح دادیم ماده اولیه پروفیل پنجره آلومینیومی تغییر شکل پیدا می کند و به هر شکل و فرمی که بخواهیم در می آید و پروفیل آلومینیومی تولید می شود.

پروفیل انواع مختلفی در ساخت و ساز دارد. برای تولید پروفیل آلومینیوم، ماده اصلی و اولیه پروفیل که همان بیلت آلومینیوم است را در معرض حرارت و فشار بالا قرار می دهند و در همین حین از بین قالب های مخصوصی عبور می دهند. در انتها پروفیل به شکلی که مد نظر برای ساخت درب و پنجره بود درمی آید. اگر پروفیل آلومینیوم را در کنار شیشه دوجداره قرار دهید. بهترین عایق سرما، گرما، گرد و غبار و آلودگی های صوتی شهرهای بزرگ را خواهید داشت.​​​​​​​

این نوع درب و پنجره ها پنجره هایی هستند که از گذشته تا به حال استفاده می شود. و طرفداران زیادی از قدیم داشته است.

در قدیم این نوع پنجره ها با استفاده از میلگرد در داخل پروفیل به هم متصل می شدند و امکان دوجداره کردن شیشه ها وجود نداشت. با گذشت زمان و پیشرفت این صنعت برای بالا بردن کیفیت این پنجره ها پنجره ای  به نام اس تی  یا پنجره دوجداره آلومینیومی نرمال تولید شد و به بازار آماد.

شیشه درب و پنجره های اس تی را می شد دوجداره کرد، اما باز هم به دلیل استفاده نشدن از لاستیک در تمام مقاطع پنجره، موجب عدم ورود گرد و غبار در محيط نمي شد.

سیستم پنجره های آلومینیومی نرمال دارای معایب زیادی بود که دوجداره کردن شیشه ها به چشم نمی آمد. این مشكل باعث شد تولید کنندگان پروفیل پنجره آلومینیومی به فکر ساختار جدید پروفیل و مقطع جدید باشند.

باتوجه به تجربیاتی که تولید کنندگان از سالها پژوهش و تحقیق تاکنون کسب کرده اند، درب و پنجره دوجداره آلومینیومی ترمال بریک پروفیل آکپای را تولید کردند.

پروفیل آکپای یکی از جدید ترین نوع پروفیل در کشور خودمان می باشد که قیمت آن نسبت به پروفیل های آلومینیومی دیگر بسیار مناسب تر و همچنين کیفیت بالایی را دارا می باشد. لازم به ذکر است نصب انواع توری های پلیسه بر روی پنجره های آلومینیومی به راحتی صورت پذیر است.​​​​​​​

پنجره دوجداره آلومینیومی

تفاوت بین پنجره‌‌های آلومینیومی و پنجره‌‌های UPVC

 • UPVC به صورت ذاتی، ماده‌‌ای گرم است و قاب‌‌های چندجداره‌‌ی آن برای عایق‌‌بندی عالی هستند و به شما کمک می‌‌کنند تا هزینه‌‌ی قبض‌‌های خود را در طول زمستان کم کنید. پنجره‌‌های ساخته‌‌شده از UPVC عموما عایق کننده‌‌های گرمایی بهتری نسبت به آلومینیوم هستند.

در شرایط خوب، می‌‌تواند بیش از ۲۰ سال عمر کند که بدین معناست که سرمایه‌‌گذاری شما طولانی‌‌مدت خواهد بود. همچنین، آنها در طول عمر خود، رنگ خود را از دست نمی‌‌دهند یا محو نمی‌‌شوند.

 • UPVC  ارزان‌‌تر از آلومینیوم است.
 • آلومینیوم محکم‌‌تر از UPVC است. این بدین معناست که پنجره‌‌های آلومینیومی می‌‌توانند ظاهر ظریف‌‌تری همراه با سطح بزرگتری از شیشه به دلیل مقاومت قاب‌‌ها داشته‌‌باشند. به همین دلیل، آنها در ساختمان‌‌های تجاری و عمومی مانند مدارس، دفاتر و ساختمان‌‌های دولتی محبوب هستند. اگر شما در جستجوی یک طراحی بزرگ به خصوص هستید، این می‌‌تواند یک مزیت خوب برای خانه‌‌های مسکونی نیز باشد.
 • آلومینیوم، انعطاف‌‌پذیری بسیار بالایی نسبت به UPVC دارد و محدوده‌‌ی رنگ‌‌های در دسترس (از جمله رنگ‌‌های دوگانه) شگفت‌‌انگیز است.
 • پنجره‌‌های آلومینیومی طراحی می‌‌شوند تا شرایط بسیار غیرعادی را تحمل کرده و در آزمایش‌‌های در دسته‌‌ی ضربات شدید سالم بماند.
 • پنجره دوجداره آلومینیومی

قیمت پنجره آلومینیومی دوجداره

پنجره‌ کشویی آلومینیومی دوجداره تک ریل و دوریل دارای شباهت‌ ها و تفاوت ‌هایی با یکدیگر هستند. یراق آلات این نوع پنجره‌ کشویی یکسان است و هر دو نوع دارای قابلیت استفاده از شیشه‌ های دو جداره، تک جداره و سه جداره  را دارند.

یراق آلات مورد استفاده در پنجره های آلومینیومی بر اساس وزن و بار وارد شده بر لنگه انتخاب می شود. با توجه به نوع یراق از نظر عملکرد و همچنین وزن قابل تحمل از طرف یراق، قیمت هر پنجره به صورت جداگانه محاسبه می شود.

پنجره آلومینومی به سه صورت رنگ پودری الکترواستاتیکی و پوشش آنادایز و پوشش های ورقی طرح چوب، قابلیت رنگ آمیزی دارد.

رنگ پودری به صورت پاششی است و با حرارت تا ۳۵۰ درجه سانتی گراد انجام می شود، این نوع پوشش تنوع فراوانی دارد و پنجره به رنگ دلخواه رنگ آمیزی می شود.

قیمت پنجره دوجداره آلومینیومی با توجه به ابعاد و مدل بازشو تعیین می شود که اگر پنجره لولایی، کشویی، لیفت یا فولکس واگنی باشد. برای هر متر مربع محاسبه می شود.

پنجره دوجداره آلومینیومی

نصب پنجره آلومینیومی دوجداره

برای نصب درب و پنجره آلومینیومی جدید درب و پنجره‌ قدیمی را درمی ‌آورند که باید توسط سازنده یا تکنسین‌ حرفه ‌ای انجام شود.

نصب درب و پنجره آلومینیومی گاهی به تخریب نیاز دارد، اما تعویض پنجره‌های قدیمی و نصب پنجره‌های جدید آلومینیومی به سرعت و راحت انجام می شود.

پنجره جدید از جنس پروفیل آلومینیومی دوجداره به جای پنجره‌ قدیمی نصب می‌ شود که علاوه بر عایق شدن منزل یا محل کار، شکوه و زیبایی نمای ساختمان را به دنبال خواهد داشت.

نگهداری از پنجره‌های آلومینیومی بسیار آسان است و یکی از مزایای آن به شمار می رود. برای نگهداری از درب یا پنجره آلومینیومی، فقط کافی است آن‌ ها را تمیز کنید.

تعمیر و خدمات شامل نصب و تعویض یراق آلات، تعمیر اتصالات پروفیل آلومینیومی و بررسی دستگیره هاست که بهتر است توسط متخصصان حرفه ای انجام شود تا آسیبی به قاب درب و پنجره شما وارد نشود.

پنجره دوجداره آلومینیومی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *