روش های نگهداری پنجره دوجداره

روش های نگهداری پنجره دوجداره

برای بهره بردن بیشتر از پنجره دوجداره در طولانی مدت باید اطلاعات کافی از روش های نگهداری پنجره دوجداره داشته باشید.

در نظر داشته باشید که دقت و رعایت استاندارد در طراحی، نصب و تولید درب و پنجره دوجداره نیز موجب افزایش طول عمر و کارایی پنجره‌ها می‌گردد.

در این مقاله به روش های نگهداری پنجره دوجداره اشاره کردیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نحوه نگهداری پنجره دوجداره

نگهداری و سرویس دوره‌ای درب و پنجره دوجداره موجب بهبود نحوه عملکرد آن‌ها می‌شود و شامل موارد زیر می‌باشد:

نظافت پروفیل پنجره دوجداره

پروفیل پنجره دوجداره را می‌توان با اسپری‌های جرم گیر با غلظت پایین یا محلول آب و صابون تمیز نمود. استفاده از اسفنج‌های تولید شده با فناوری نانو هم گزینه ی مناسبی است.

پنجره یو پی وی سی را با یک دستمال آغشته به مایع تمیر کننده و یا آب و صابون تمیز کنید و سپس آن را با یک پارچه نمدار بدون پرز پاک کنید.

از مواد شوینده قوی مانند وایتکس برای تمیز کردن پنجره دوجداره خودداری کنید.

پس از آن که تمام امور ساختمانی به پایان رسید، لیبل‌های محافظ بر روی پروفیل‌های بیرونی را بردارید، زیرا در صورت ماندگاری زیاد و تابش خورشید بر روی لیبل‌ها، رنگ آن‌ها تغییر کرده، ترک می‌خورد و به سختی می‌توان آن را از پنجره‌های دوجداره جدا نمود.

روش های نگهداری پنجره دوجداره

نگهداری یراق آلات

یکی دیگر از روش های مهم نگهداری از پنجره دوجداره UPVC   برسی عملکرد یراق آلات پنجره دوجداره یا رگلاژ بودن پنجره می باشد.

به طور مرتب دستگیره ها و  قسمت های متحرک دیگر پنجره ها را برسی کنید که شل یا هرز نشده باشد. معمولاً با چک کردن منظم این قسمت ها میتوان پیچ مربوط را یافت و آن را پیش از بوجود آمدن مشکل اساسي  محکم نمود.

 • روغن کاری و رگلاژ یراق آلات
 • محکم و ثابت بودن یراق آلات
 • استفاده صحیح از دستگیره‌ها

نحوه باز و بسته کردن دستگیره نیز در ماندگاری پنجره دوجداره بسیار موثر است به صورتی که اگر پنجره دوحالته باشد دستگیره در جهت‌های مختلف عمل می‌کند و متناسب با خواسته شما لنگه پنجره باز و بسته می‌شود. اما دقت کنید که دستگیره نباید موقع چرخاندن تحت فشار قرار گیرد زیرا بعد از مدتی اسپانیولت از کار می‌افتد و توپی و زاماک به درستی عمل نمی‌کند.

روش های نگهداری پنجره دوجداره

نکندن برچسب ها یا لیبل  پنجره دوجداره

بعضی از مواقع  کارفرمایان امکان دارد درخواست نصب پنجره دوجداره را قیل ازسنگ کاری یا سیمانکاری نما را داشته باشند .در این مواقع به هیچ وجه نباید برچسب درب  پنجره دوجداره را بکنید به دلیل اینکه امکان آسیب رسیدن به پنجره دوجداره بسبار بالاست  و باید تا اتمام کار نما  ساختمان برچسب ها یا لیبل  پنجره کنده نشوند.

نکته : پس از اتمام کار نما ساختمان  هر چه سریع تر باید حتمآ لیبل یا برچسب های پنجره دوجداره کنده شوند به دلیل اینکه اگر کنده نشوند برچسب ها جذب پروفیل می شوند و کندن آنها راحت نمی باشد و نمای ساختمان را زشت می کنند.

پوشاندن پنجره قبل از شروع بازسازی خانه 

در هنگام فعالیت های بازسازی از قبیل نقاشی و سیمانکاری و ……. لازم است تا روی پنجره ها با پوشش مناسبی پوشانده تا آسیبی به آنها نرسد، در صورت آماده شدن پنجره ها لازم است تا به دقت پنجره ها را تمیز کرد تا وجود این مواد باعث کدر شدن سطح پنجره نشود.

روغن کاری یراق آلات پنجره های دو جداره  به صورت مرتب

یکی از مهمترین نکات برای نگهداری از پنجره ها ی دو جداره روغن کاری یراق آلات پنجره دوجداره می باشد.

یراق آلات پنجره دوجداره حدودآ 3 الی 6 ماه یکبار باید روغن کاری شوند تا عمر یراق آلات بالا بروند .

نکته : با فاصله های زمانی معین، تمام قطعات مکانیکی و متحرک پنجره ها را روغن کاری کنید البته روغن کاری باید توسط روغن های رقیق انجام گيرد.

تمیز کردن لاستیک های پنجره دوجداره upvc

تمیز کردن لاستیک های پنجره دوجداره UPVC یکی دیگر از مواردی بسیار مهم  برای نگهداری از پنجره های دوجداره می باشد . این کار باعث میشود عمر لاستیک ها بالا برود ودیرتر پوسیده بشوند

به منظور دوام بیشتر لاستیک های درزگیر پنجره ، در بازه زمانی مشخص حداکثر سه ماه یکبار آنها را توسط پارچه نم ناک نرم و تمیز کنید. زیرا این عمل باعث نرمی ، انعطاف و تمیزی لاستیک ها می شود.

روش های نگهداری پنجره دوجداره

نکات مهم در نگهداری پنجره

اگر قصد دارید از پنجره‌های دوجداره upvc خود بیشترین بهره را ببرید، رعایت برخی نکات باعث می‌شود کارایی و عمر این پنجره‌ها بالا برود.

 • در زمان‌های مشخص یراق آلات پنجره را روغن کاری کنید.
 • دستگیره‌ها و قسمت‌های متحرک درب و پنجره‌ها باید مرتب بررسی کنید که هرز نشده باشند.
 • وسایل حرارت‌زا مانند آتش جوشکاری و یا شعله مستقیم را به پنجره‌های دوجداره نزدیک نکنید.
 • در صورت آلوده شدن پنجره به موادی از قبیل رنگ بلافاصله آن را تمیز کرده تا این مواد موجب کدر شدن سطح پنجره نشود.
 • در هنگام فعالیت بازسازی از قبیل نقاشی، سیمانکاری و … برای آسیب نرسیدن به پنجره‌ها حتما آن‌ها را با پوششی مناسب بپوشانید.
 • برای دوام بیشتر لاستیک‌های درزگیر پنجره، باید در زمان‌های معین حداکثر سه ماه یکبار آن را تمیز کنید زیرا این کار موجب نرمی، انعطاف و تمیزی لاستیک‌ها می‌شود.
 • برای دوام بیشتر لاستیک‌های درزگیر پنجره‌های دوجداره، باید در زمان‌های مشخصی توسط پارچه‌ای که آغشته به صابون مایع می‌باشد حداکثر سه ماه یکبار تمیز کنید، زیرا این کار موجب نرمی، انعطاف پذیری و تمیزی لاستیک ها می‌شود.
 • از مخلوط آب و صابون برای تمیز کردن پنجره‌های دوجداره استفاده کنید، این عمل بدون باقی گذاشتن اثر گرد و غبار، پنجره ها را کاملا براق می‌سازد.
 • اگر فعالیت‌های اجرایی ساختمان پس از نصب پنجره‌های دوجداره upvc باقی مانده، نباید کاور پنجره‌ها کنده شود تا به آنها آسیبی نرسد. این کاورها نباید روی پنجره‌ها به مدت طولانی باقی بماند زیرا احتمال دارد مدت‌ها اثر چسب بر روی آنها بماند.
 • زمانی که فعالیت‌های بازسازی از قبیل نقاشی، سیمانکاری و… در حال انجام است، برای آسیب نرسیدن به پنجره‌ها حتما باید پنجره‌ها را با پوششی مناسب بپوشانید. پنجره‌ها را در صورت آلوده شدن به دقت تمیز کرده تا این مواد باعث کدر شدن سطح پنجره نشود.

رعایت این موارد ذکر شده در رابطه با مراقبت و تمیز کردن پنجره‌ها، می‌تواند سلامتی و زیبایی دائمی آن‌ها را تضمین کند.

روش های نگهداری پنجره دوجداره

چرا نگهداری پنجره دوجداره مهم است:

مهمتر از خرید یک وسیله نحوه نگهدار از آن وسیله می باشد. پنجره دوجداره نیز از این قائده مستثنا نمی باشد و نگهداری از آن باعث افزایش طول عمر و کارایی آن می شود.

استفاده صحیح از پنجره دوجداره بدان گونه که در مباحث قبلی ذکر شده بسیار در ماندگاری پنجره مهم می‌باشد. زیرا اگر از یراق آلات به صورت صحیح استفاده کنیم شاهد خارج شدن از حالت رگلاژ نخواهیم بود. یا به طور مثال اگر از مواد شوینده استفاده کنیم شاهد تغییر رنگ پروفیل نخواهیم بود. طرز کار یراق آلات دوحالته نیز از این امر مستثنا نیست و باعث افزایش طول عمر یراق می‌شود.

با نگهداری اصولی از پنجره دوجداره به اهداف ذیل خواهیم رسید:

۱-زیبا نگه داشتن پنجره در طی سالیان مصرف

۲- بالا بردن کارایی و طول عمر پنجره

۳- حفط کیفیت عایق بودن پنجره در طی زمان مصرف

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *